CTS05F40
Small-signal Schottky barrier diode
  • 相关参考设计(1)
产品概要
Feature High-speed switching / Low leakage current
Internal Connection Single
Number of Circuits 1
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name SOD-882 (CST2)
Package Image 东芝 CTS05F40 Small-signal Schottky barrier diode产品 CST2 封装图片
JEDEC MO-236-EA
Package Code SOD-882
Pins 2
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 查看
Land pattern dimensions 查看
项目 符号 单位
Average Forward Current IO 0.5 A
Reverse Voltage VR 40 V
电气特性
项目 符号 条件 单位
Total Capacitance (Typ.) CT VR=0V
f=1MHz
28 pF
Forward Voltage (Max) VF IF=100mA 0.45 V
Forward Voltage (Max) VF IF=500mA 0.81 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=100mA 0.40 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=500mA 0.74 V
Reverse Current (Max) IR VR=10V 0.010 mA
Reverse Current (Max) IR VR=40V 0.015 mA
购买及样品申请
请联系东芝官方代理商或就近联系我们的销售网点。
您可以通过以下链接搜索及购买少量样品。
文档
  • 如果该复选框不能被选中,则不能批量下载相应的文档。
Feb,2025
Aug,2025
Feb,2025
Sep,2024
May,2026
May,2026
*1
LTspice ® is a trademark and simulation software of ADI (Analog Devices, Inc.).
SIMetrix® is simulation software and registered trademarks of SIMetrix Technologies Ltd.
ELDO™ is a trademark and simulation software of Siemens Industry Software Inc.
Click here for the list of trademarks related to Siemens Industry Software Inc.
可订购器件型号
Orderable part number
(example)
MOQ(pcs) Reliability
Information
RoHS Note 库存查询
CTS05F40,L3F 10000 Yes General Use
参考设计
300W隔离式DC-DC转换器的特点
300W隔离式DC-DC转换器