Package Image 东芝 TPN12008QM Power MOSFET (N-ch single 60V<VDSS≤150V)产品 TSON Advance 封装图片
Pins 8
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 查看
Land pattern dimensions 查看
项目 符号 单位
Drain-Source voltage VDSS 80 V
Gate-Source voltage VGSS 20 V
Drain current ID 26 A
Power Dissipation PD 86 W
电气特性
项目 符号 条件 单位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 3.5 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 2.5 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=6V 17.7
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 12.3
Input capacitance (Typ.) Ciss - 1280 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 22 nC