SSM3K15ACTC
Small-signal MOSFET
  • 相关参考设计(2)
产品概要
Application Scope Load Switches
Polarity N-ch
Generation U-MOSⅢ
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name CST3C
Package Image 东芝 SSM3K15ACTC Small-signal MOSFET产品 CST3C 封装图片
Pins 3
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
0.8×0.6×0.38
Package Dimensions 查看
Land pattern dimensions 查看
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
绝对最大额定值
项目 符号 单位
Drain-Source voltage VDSS 30 V
Gate-Source voltage VGSS +/-20 V
Drain current ID 100 mA
Power Dissipation PD 0.5 W
电气特性
项目 符号 条件 单位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 1.5 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 0.8 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=2.5V 6.0 Ω
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=4V 3.6 Ω
Input capacitance (Typ.) Ciss - 13.5 pF