TCR1HF50B
Low Dropout (LDO) Linear Voltage Regulator
  • 相关参考设计(4)
产品概要
Output Type Fixed Output
Overcurrent protection Y
Thermal shutdown Y
Inrush current reduction Y
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name SOT-25 (SMV)
Package Image 东芝 TCR1HF50B Low Dropout (LDO) Linear Voltage Regulator产品 SMV 封装图片
JEITA SC-74A
Package Code SOT-25
Pins 5
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
2.9×2.8×1.1
Package Dimensions 查看
Land pattern dimensions 查看
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
绝对最大额定值
项目 符号 单位
Input Voltage VIN 40 V
Power Dissipation (mounted on glass-epoxy board(25.4mm×25.4mm)) PD 580 mW
电气特性
项目 符号 条件 单位
Operating Output Current (Max) IOUT - 150 mA
Operating Input Voltage * VIN - 4 to 36 V
Output Voltage (Typ.) VOUT - 5.0 V
Output Voltage Lineup VOUT - 1.8 to 5.0 V
Quiescent Current (Typ.) * IB(ON) IOUT=0mA 1.0 μA
Stand-by Current (Typ.) * IB(OFF) - 0.27 μA
Dropout Voltage (Typ.) * VDO IOUT=0.15A 415 mV
Ripple Rejection Ratio (Typ.) * R.R. f=1kHz 60 dB
Output Noise Voltage (Typ.) * VNO - 100 μVrms
Operating Temperature Topr - -40 to 125
Output Capacitance COUT - ≥0.47 μF