CTS05S30
Small-signal Schottky barrier diode
产品概要
Feature High-speed switching
Internal Connection Single
Number of Circuits 1
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name SOD-882 (CST2)
Package Image 东芝 CTS05S30 Small-signal Schottky barrier diode产品 CST2 封装图片
JEDEC MO-236-EA
Package Code SOD-882
Pins 2
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 查看
Land pattern dimensions 查看
项目 符号 单位
Average Forward Current IO 0.5 A
Reverse Voltage VR 20 V
电气特性
项目 符号 条件 单位
Total Capacitance (Typ.) CT VR=0V
f=1MHz
55 pF
Forward Voltage (Max) VF IF=100mA 0.34 V
Forward Voltage (Max) VF IF=500mA 0.47 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=100mA 0.28 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=500mA 0.41 V
Reverse Current (Max) IR VR=30V 0.3 mA