CUHS15F40
Small-signal Schottky barrier diode
产品概要
Feature High-speed switching
Internal Connection Single
Number of Circuits 1
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name SOD-323HE (US2H)
Package Image 东芝 CUHS15F40 Small-signal Schottky barrier diode产品 US2H 封装图片
Package Code SOD-323HE
Pins 2
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 查看
Land pattern dimensions 查看
项目 符号 单位
Average Forward Current IO 1.5 A
Reverse Voltage VR 40 V
电气特性
项目 符号 条件 单位
Total Capacitance (Typ.) CT VR=0V
f=1MHz
130 pF
Forward Voltage (Max) VF IF=500mA 0.45 V
Forward Voltage (Max) VF IF=1000mA 0.54 V
Forward Voltage (Max) VF IF=1500mA 0.63 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=500mA 0.40 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=1000mA 0.49 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=1500mA 0.57 V
Reverse Current (Max) IR VR=40V 0.05 mA