CUHS20F60
Small-signal Schottky barrier diode
产品概要
Feature High breakdown voltage / High-speed switching
Internal Connection Single
Number of Circuits 1
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name SOD-323HE (US2H)
Package Image 东芝 CUHS20F60 Small-signal Schottky barrier diode产品 US2H 封装图片
Package Code SOD-323HE
Pins 2
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 查看
Land pattern dimensions 查看
项目 符号 单位
Average Forward Current IO 2.0 A
Reverse Voltage VR 60 V
电气特性
项目 符号 条件 单位
Total Capacitance (Typ.) CT VR=0V
f=1MHz
300 pF
Forward Voltage (Max) VF IF=700mA 0.43 V
Forward Voltage (Max) VF IF=1000mA 0.48 V
Forward Voltage (Max) VF IF=2000mA 0.59 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=500mA 0.35 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=700mA 0.37 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=1000mA 0.41 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=2000mA 0.52 V
Reverse Current (Max) IR VR=60V 0.070 mA