CUS10S40
Small-signal Schottky barrier diode
产品概要
Feature High current / Low VF
Internal Connection Single
Number of Circuits 1
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name SOD-323 (USC)
Package Image 东芝 CUS10S40 Small-signal Schottky barrier diode产品 USC 封装图片
Package Code SOD-323
Pins 2
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 查看
Land pattern dimensions 查看
项目 符号 单位
Average Forward Current IO 1 A
Reverse Voltage VR 30 V
Maximum (Peak) Reverse Voltage VRM 40 V
电气特性
项目 符号 条件 单位
Total Capacitance (Typ.) CT VR=0V
f=1MHz
120 pF
Forward Voltage (Max) VF IF=500mA 0.40 V
Forward Voltage (Max) VF IF=1000mA 0.50 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=500mA 0.35 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=1000mA 0.45 V
Reverse Current (Max) IR VR=40V 0.15 mA