DSR01S30SL
Small-signal Schottky barrier diode
产品概要
Feature Low leakage current
Internal Connection Single
Number of Circuits 1
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name SOD-962 (SL2)
Package Image 东芝 DSR01S30SL Small-signal Schottky barrier diode产品 SL2 封装图片
Package Code SOD-962
Pins 2
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 查看
Land pattern dimensions 查看
项目 符号 单位
Average Forward Current IO 0.1 A
Reverse Voltage VR 30 V
电气特性
项目 符号 条件 单位
Total Capacitance (Typ.) CT VR=0V
f=1MHz
8.2 pF
Forward Voltage (Max) VF IF=10mA 0.5 V
Forward Voltage (Max) VF IF=100mA 0.62 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=10mA 0.37 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=100mA 0.51 V
Reverse Current (Max) IR VR=30V 0.0007 mA