SSM3K15AFS
Small-signal MOSFET
  • 相关参考设计(2)
产品概要
Application Scope Load Switches
Polarity N-ch
Generation U-MOSⅢ
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name SOT-416 (SSM)
Package Image 东芝 SSM3K15AFS Small-signal MOSFET产品 SSM 封装图片
JEITA SC-75
Package Code SOT-416
项目 符号 单位
Drain-Source voltage VDSS 30 V
Gate-Source voltage VGSS +/-20 V
Drain current ID 100 mA
Power Dissipation PD 0.1 W
电气特性
项目 符号 条件 单位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 1.5 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 0.8 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=2.5V 6.0 Ω
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=4V 3.6 Ω
Input capacitance (Typ.) Ciss - 13.5 pF