TCR15AGADJ
Low Dropout (LDO) Linear Voltage Regulator
  • 相关参考设计(1)
产品概要
Application Mobile equipment / Camera/Sensor power supply / RF power supply
Output Type Adjustable Output
Overcurrent protection Y
Thermal shutdown Y
Auto-discharge Y
Inrush current reduction Y
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name WCSP6F
Package Image 东芝 TCR15AGADJ Low Dropout (LDO) Linear Voltage Regulator产品 WCSP6F 封装图片
Pins 6
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 查看
Land pattern dimensions 查看
项目 符号 单位
Input Voltage VIN 6.0 V
Power Dissipation (mounted on glass-epoxy board(40mm×40mm)) PD 1350 mW
电气特性
项目 符号 条件 单位
Operating Output Current (Max) IOUT - 1500 mA
Operating Input Voltage * VIN - VOUT+VDO to VBIAS V
Output Voltage (Adjustable) VOUT - 0.6 to 3.6 V
Output Voltage Accuracy (±) * - - 1.0 %
Quiescent Current (Typ.) * IB(ON) IOUT=0mA 25 μA
Stand-by Current (Typ.) * IB(OFF) - 0.04 μA
Dropout Voltage (Typ.) * VDO IOUT=1.5A 120 mV
Ripple Rejection Ratio (Typ.) * R.R. f=1kHz 95 dB
Output Noise Voltage (Typ.) * VNO - 52 μVrms
Operating Temperature Topr - -40 to 85
Output Capacitance COUT - ≥4.7 μF