Package Image 东芝 TK040Z65Z Power MOSFET (N-ch 500V<VDSS≤700V)产品 TO-247-4L 封装图片
Pins 4
Mounting Through Hole
项目 符号 单位
Drain-Source voltage VDSS 650 V
Gate-Source voltage VGSS +/-30 V
Drain current ID 57 A
Power Dissipation PD 360 W
电气特性
项目 符号 条件 单位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 4.0 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 3.0 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 40
Input capacitance (Typ.) Ciss - 6250 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 105 nC