Package Image 东芝 TK100E10N1 Power MOSFET (N-ch single 60V<VDSS≤150V)产品 TO-220 封装图片
Pins 3
Mounting Through Hole
项目 符号 单位
Drain-Source voltage VDSS 100 V
Gate-Source voltage VGSS +/-20 V
Drain current ID 207 A
Power Dissipation PD 255 W
电气特性
项目 符号 条件 单位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 4.0 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 2.0 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 3.4
Input capacitance (Typ.) Ciss - 8800 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 140 nC