TK20N60W
Power MOSFET (N-ch 500V<VDSS≤700V)
  • 相关参考设计(2)
产品概要
Application Scope Switching Voltage Regulators
Polarity N-ch
Generation DTMOSⅣ
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name TO-247
Package Image 东芝 TK20N60W Power MOSFET (N-ch 500V&lt;VDSS&le;700V)产品 TO-247 封装图片
项目 符号 单位
Drain-Source voltage VDSS 600 V
Gate-Source voltage VGSS +/-30 V
Drain current ID 20 A
Power Dissipation PD 165 W
电气特性
项目 符号 条件 单位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 3.7 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 2.7 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 155
Input capacitance (Typ.) Ciss - 1680 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 48 nC