Package Image 东芝 TK25A60X Power MOSFET (N-ch 500V<VDSS≤700V)产品 TO-220SIS 封装图片
JEITA SC-67
项目 符号 单位
Drain-Source voltage VDSS 600 V
Gate-Source voltage VGSS +/-30 V
Drain current ID 25 A
Power Dissipation PD 45 W
电气特性
项目 符号 条件 单位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 3.5 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 2.5 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 125
Input capacitance (Typ.) Ciss - 2400 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 40 nC