Package Image 东芝 TK90S06N1L Power MOSFET (N-ch single 30V<VDSS≤60V)产品 DPAK+ 封装图片
Pins 3
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 查看
Land pattern dimensions 查看
项目 符号 单位
Drain-Source voltage VDSS 60 V
Gate-Source voltage VGSS +/-20 V
Drain current ID 90 A
Power Dissipation PD 157 W
电气特性
项目 符号 条件 单位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 2.5 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 1.5 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=4.5V 5.2
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 3.3
Input capacitance (Typ.) Ciss - 5400 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 81 nC